_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Klein&Hummel KH 120 A
| Price ex. VAT |
534 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
646 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
The KH 120 A studio monitor is designed for use as a near-field loudspeaker or as a rear loudspeaker in larger multi-channel systems. The KH 120 A represents the latest in acoustic and electronic simulation and measurement technologies to ensure the most accurate sound reproduction possible. It has a Mathematically Modeled Dispersion waveguide (MMD (TM), flexible acoustical controls, analog class-AB amplifiers, a large headroom analog input and an extensive mounting hardware range. All of this provides the user with the maximum versatility over a wide variety of acoustic conditions, source equipment, and physical locations.
The KH 120 is perfect for tracking, mixing and mastering in music, broadcast, project and post-production studios.
| Acoustics | |
| −3 dB free field frequency response | 52 Hz … 21 kHz, ± 3 dB |
| Pass band free field frequency response | 54 Hz … 20 kHz, ± 2 dB |
| Self-generated noise (with input gain set to 100 dB for 0 dBu) | <20 dB(A) at 10 cm |
| Sine wave output with a THD < 0.5 % at 1 m | 100 Hz @ 95 dB SPL |
| Max. SPL in full space / calc. in half space at 3% THD at 1m | 105.1 / 111.1 dB SPL (averaged between 100 Hz and 6 kHz) |
| Bass capability: Max. SPL in half space at 3% THD at 1m | 104.8 dB SPL (averaged between 50 Hz and 100 Hz) |
| 107 dB(C) SPL | |
| 97 dB(C) SPL (full range) 104 dB(C) SPL (with subwoofer) | |
89 / 94 dB(C) SPL (with subwoofer) | |
| Electronics | |
| Woofer amplifier, cont.(peak) output power* | 50 W (80 W) |
| Tweeter amplifier, cont.(peak) output power* | 50 W (80 W) |
| Controller design | Analog, active |
| Crossover Frequency | 2.0 kHz |
| Crossover Slope (dB/oct.) | 24, 4th order |
| Equalization - Bass | 0, −2.5, −5, −7.5 dB |
| Equalization - Mid | |
| Protection circuitry | Limiter: low, high |
| Infrasonic filter frequency; slope | 30 Hz; 6 dB/oct. |
| |
| Input gain control (sensitivity) | 0 dBu to −15 dBu |
| Output level control | 94, 100, 108, 114 dB SPL |
| CMRR | >56 dB @ 15 kHz |
| Maximum input level | 24 dBu |
| Displays and Mains Power | |
| Displays and indicators - power on | Neumann logo “White” |
| Displays and indicators - limit/clip | Neumann logo “Red” |
| Mains Power Supply, voltage; frequency | 100-240 V~; 50/60 Hz |
| Power consumption – Idle | 20 W |
| Power consumption – Full output AC | 200 W |
| Mechanics | |
| Cabinet surface finish, color: custom | Painted aluminium, Anthracite ( RAL 7021) |
| Operating conditions | +10° C to +40° C (+50° F to +104° F), <90% RH, non-condensing |
| Transport/storage conditions | −25° C to +70° C (−13° F to 158° F), <90% RH, non-condensing |
| Drivers | Magnetically shielded |
| Woofer | 130 mm (5.25”) |
| Tweeter | 25 mm (1”) |
| Mounting points | 2 x M8 on rear panel |
| Height x width x depth, mm (inches) | 277 x 182 x 220 mm (10 7/8” x 7 1/8” x 8 5/8”) |
| Internal net volume / external volume | 6.5 liters / 9.7 liters |
| Weight | 6.4 kg (14.1 lbs) |
| Accessories | Mounting on a floor stand |






