Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Klein&Hummel O 800
| Price ex. VAT |
1 406 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
1 701 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
The perfect low-frequency complement
A profusion of developments in audio and modern digital technologies are placing new demands today on active monitoring. Multi-channel productions require high-quality studio monitors and active subwoofers that can be used for both matrix-encoded formats and discrete formats as well.
The O 800 matches these new demands of modern studio technology precisely. Whether as the perfect low-frequency complement to all our monitor systems, or as an LFE unit (Low Frequency Effect), the O 800 will fit every possible combination of surround system specified today.
Active studio monitors from us have developed a reputation for their seamlessly integrated sound. With the advent of the O 800 it is now possible to assemble entire monitoring systems for different sizes of studios with a smoothly uniform frequency response that ranges from 30 Hz to 20 kHz.
The extraordinary dynamics, incredible accuracy and precise stereo soundstage of our monitors provide audio engineers with the confidence they need to make sure critical judgments of multi-channel audio material.
Well-connected
A new installation of a complete system from us incorporating the O 800 subwoofer is easy to set up; expanding an existing system would be just as easy:
With its three balanced inputs (Left, Center, Right), the O 800 offers all the connections necessary for operating in mono, stereo, stereo-plus-center-channel mode, Dolby® Surround, Dolby® Surround EX and front or rear channels with 5.1. The center input can also be switched to “Sub Direct” to use the subwoofer for the effect channel (LFE) with discrete formats. For 6.1 or 7.1 installations, it would be logical to use two or, in some cases, three O 800 subwoofers to ensure that the recording is reproduced with utmost accuracy.
The balanced high-pass outputs (Left, Center, Right) are for connecting the corresponding front and rear monitors. The subwoofer can be muted whenever necessary either directly via the rear-panel bypass switch or remotely with an on/off footswitch connected to the ¼” Bypass jack. Two controls - a continuously variable phase-adjustment control (0 - 180º) and a separate level control - permit you to set up the subwoofer at any location in the studio you wish. The 4-step low-cut filter (30, 40, 50, or 60 Hz) helps match the subwoofer to the acoustics of a given room, and also make it possible to simulate a system not as rich in bass in order to determine how well a given mix will translate to such a system.
A profusion of developments in audio and modern digital technologies are placing new demands today on active monitoring. Multi-channel productions require high-quality studio monitors and active subwoofers that can be used for both matrix-encoded formats and discrete formats as well.
The O 800 matches these new demands of modern studio technology precisely. Whether as the perfect low-frequency complement to all our monitor systems, or as an LFE unit (Low Frequency Effect), the O 800 will fit every possible combination of surround system specified today.
Active studio monitors from us have developed a reputation for their seamlessly integrated sound. With the advent of the O 800 it is now possible to assemble entire monitoring systems for different sizes of studios with a smoothly uniform frequency response that ranges from 30 Hz to 20 kHz.
The extraordinary dynamics, incredible accuracy and precise stereo soundstage of our monitors provide audio engineers with the confidence they need to make sure critical judgments of multi-channel audio material.
Well-connected
A new installation of a complete system from us incorporating the O 800 subwoofer is easy to set up; expanding an existing system would be just as easy:
With its three balanced inputs (Left, Center, Right), the O 800 offers all the connections necessary for operating in mono, stereo, stereo-plus-center-channel mode, Dolby® Surround, Dolby® Surround EX and front or rear channels with 5.1. The center input can also be switched to “Sub Direct” to use the subwoofer for the effect channel (LFE) with discrete formats. For 6.1 or 7.1 installations, it would be logical to use two or, in some cases, three O 800 subwoofers to ensure that the recording is reproduced with utmost accuracy.
The balanced high-pass outputs (Left, Center, Right) are for connecting the corresponding front and rear monitors. The subwoofer can be muted whenever necessary either directly via the rear-panel bypass switch or remotely with an on/off footswitch connected to the ¼” Bypass jack. Two controls - a continuously variable phase-adjustment control (0 - 180º) and a separate level control - permit you to set up the subwoofer at any location in the studio you wish. The 4-step low-cut filter (30, 40, 50, or 60 Hz) helps match the subwoofer to the acoustics of a given room, and also make it possible to simulate a system not as rich in bass in order to determine how well a given mix will translate to such a system.
| Acoustical | |
-3 dB free field frequency response | 27 Hz - 100 Hz, ± 3 dB |
Pass band free field frequency response | 30 Hz - 90 kHz, ± 2 dB |
| Self generated noise level at 10 cm | < 20 dB(A) |
| THD < 0,5 % at 1 m distance from | 95 dB SPL (> 30 Hz) |
| Max. SPL in half space at 3% THD in 1m | 111.8 db SPL |
| Max. SPL averaged between | 40 Hz and 90 Hz |
| Electrical | |
| Woofer amplifier, cont. output power | 120 W |
| Woofer amplifier, peak output power | 185 W |
| Controller design | Analog, active |
| Crossover - Frequency | 90 Hz |
| Crossover - Slope | 24 dB/oct |
| Equalization - Low cut | 30; 40; 50; 60 Hz |
| Phase adjustment delay | 0 - 180°, cont. variable |
| Protection circuitry | Limiter |
| Infrasonic filter: frequency/slope | 25 Hz; 12 dB/oct |
| Input, analog | |
| Impedance, electrically balanced | 3 x XLR, 20 kΩ |
| Input sensitivity | -6 dBu |
| Max. input level | +17 dBu (5.5 Vrms) / per channel |
| Gain Control | 0 ... -18 dB |
| CMRR | > 50 dB @ 15 kHz |
| Output, analog | 3 x XLR for monitor |
| Displays, indicators - power on | LED "green" (power switch) |
| Mains | 230 V, 120 V, 100 V AC |
| Power consumption - idle | 15 W |
| Power consumption - full output AC; DC | 200 W |
| Mechanical | |
| Cabinet surface | Painted |
| Color standard | |
| Baffle cover | Fixed metal grille |
| Drivers | Magnetically shielded |
| Woofer | 265 mm (10") |
| Height x width x depth | 360 x 320 x 510 mm (14.2" x 12.6" x 20.1") |
| Net volume internal | 32.3 liters |
| Weight | 25 kg (55.1 lbs) |
| Accessories | |






