Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
The Amphion One15 produces a truly stunning and balanced sound with high level midrange integration for a really detailed sound and superior clarity even at lower listening levels. The One15 like all speakers in Amphion’s professional range uses a low crossover frequency and high level driver to maintain an accurate phase response and imaging. In addition the One15 delivers a pleasing timbre with no unnatural sounds to create a natural and musical sounding monitor with no harshness.
Every tool I keep and use daily is a tool that either helps make my final product better or helps me work faster; the One15\'s do both. I immediately noticed how much quicker I made choices with tones and instrument placement. I make better decisions faster.
The time domain is where this speaker really shines. I have no other speaker (in any price range) that I know of that translates things like reverb and acoustics like these do. I have much more control over the reverb than I had with any other speaker.
Price for one piece.
Another benefit of Amphion’s natural balance and high level of midrange means that the monitoring doesn’t suffer from poorly designed monitoring setup as much as many other speakers and can serve as a consistent, predictable reference. This is truly useful for mastering engineers.
Every tool I keep and use daily is a tool that either helps make my final product better or helps me work faster; the One15\'s do both. I immediately noticed how much quicker I made choices with tones and instrument placement. I make better decisions faster.
The time domain is where this speaker really shines. I have no other speaker (in any price range) that I know of that translates things like reverb and acoustics like these do. I have much more control over the reverb than I had with any other speaker.
Price for one piece.
| Operating principle: | 2-way, passive radiator |
| Tweeter: | 1\" titanium |
| Mid / woofer: | 5,25\" aluminium |
| Crossover point: | 1600 Hz |
| Impedance: | 8 ohm |
| Sensitivity: | 84 dB @ 2.83V/1m |
| Frequency response: | 49 - 20 000 Hz +/-3dB |
| Power recommendation: | 20 - 100 W |
| Measurements (h x w x d): | 316 x 160 x 265 mm |
| Weight: | 7 kg |
| Colour: | black |






