Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Neumann TLM 170 R
| Price ex. VAT |
2 130 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
2 577 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
The first Neumann mic with transformerless technology, featuring 5 directional characteristics, selectable at the mic or remotely, in addition to pre-attenuation and low-cut filter switches. The excellent sound pressure handling capability makes this mic ideal for recording wind instruments, for example.
The TLM 170 R* was the first microphone to use the successful fet 100 technology. Along with a balanced, transformerless output stage it features extremely low self-noise and an impressive dynamic range.
Five directional characteristics are selectable by means of a rotary switch. In the sixth position, marked "R", the directional patterns can be controlled remotely with the N 248 power supply. There is no special cable necessary for this purpose.
The microphone has at its rear a 10 dB attenuation switch for extremely high sound pressure levels, and a high-pass filter to suppress structure born noise.
The TLM 170 R* was the first microphone to use the successful fet 100 technology. Along with a balanced, transformerless output stage it features extremely low self-noise and an impressive dynamic range.
Five directional characteristics are selectable by means of a rotary switch. In the sixth position, marked "R", the directional patterns can be controlled remotely with the N 248 power supply. There is no special cable necessary for this purpose.
The microphone has at its rear a 10 dB attenuation switch for extremely high sound pressure levels, and a high-pass filter to suppress structure born noise.
| Acoustical operating principle | Pressure gradient transducer |
| Directional pattern | Omnidirectional, wide angle cardioid, cardioid, hypercardioid, figure-8 |
| Frequency range | 20 Hz ... 20 kHz |
| Sensitivity at 1 kHz into 1 kohm | 8 mV/Pa |
| Rated impedance | 50 ohms |
| Rated load impedance | 1 kohms |
| Equivalent noise level, CCIR 1) | 26 dB |
| Equivalent noise level, A-weighted 1) | 14 dB-A |
| Signal-to-noise ratio, CCIR 1) (rel. 94 dB SPL) | 68 dB |
| Signal-to-noise ratio, A-weighted 1) (rel. 94 dB SPL) | 80 dB |
| Maximum SPL for THD 0.5% 2) | 144 dB |
| Maximum SPL for THD 0.5% with preattenuation 2) | 154 dB |
| Maximum output voltage | 10 dBu |
| Dynamic range of the microphone amplifier (A-weighted) | 130 dB |
| Supply voltage (P48, IEC 61938) | 48 V ± 4 V |
| Current consumption (P48, IEC 61938) | 3 mA |
| Matching connector | XLR3F |
| Weight | 625 g |
| Diameter | 60 mm |
| Length | 152 mm |
1) according to IEC 60268-1; CCIR-weighting acccording to CCIR 468-3, quasi peak; A-weighting according to IEC 61672-1, RMS 2) measured as equivalent el. input signal |






