Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Microphone Sets Near-field omni
| Price ex. VAT |
2 480 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
3 001 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
SCHOEPS now offers pairs of our best-selling ”Colette”-series microphones in sets. Each wooden case contains two complete microphones with selected, matched capsules, SG 20 stand adapters, B 5 D windscreens and in most cases, CMC 6 analog microphone amplifiers (the ”Digital” set contains CMD 2* digital microphone amplifiers instead).
The part of each stand adapter that holds the microphone is made of soft plastic, while the base is metal. The foam windscreens have an inner construction which makes them considerably more effective than typical windscreens of their size, while their surface treatment lends them a ”high-class”
appearance.
Microphone capsule MK 2
This capsule type has a flat frequency response for frontal sound incidence. This yields a very natural sound when recordings are made within the reverberation radius, where the direct sound (frontal incidence) predominates over the reverberant sound (random angles of incidence).
The part of each stand adapter that holds the microphone is made of soft plastic, while the base is metal. The foam windscreens have an inner construction which makes them considerably more effective than typical windscreens of their size, while their surface treatment lends them a ”high-class”
appearance.
Microphone capsule MK 2
- mnidirectional pattern
- very flat frequency response
- corrected for a free sound field
- for use close to the sound source (frontal sound
- often preferred for relatively close miking of instruments, vocalists, etc.
This capsule type has a flat frequency response for frontal sound incidence. This yields a very natural sound when recordings are made within the reverberation radius, where the direct sound (frontal incidence) predominates over the reverberant sound (random angles of incidence).
| MK 2 | |
|---|---|
| Frequency range | 20 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity | 16 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 11 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 23 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 83 dB-A |
| Maximum sound pressure level at 0.5% THD | 130 dB-SPL |
| Length | 22 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Weight | 17 g |
| Surface finish | matte gray (g) or nickel (ni) |






