Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Microphone Sets Cardioid
| Price ex. VAT |
2 450 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
2 965 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
SCHOEPS now offers pairs of our best-selling ”Colette”-series microphones in sets. Each wooden case contains two complete microphones with selected, matched capsules, SG 20 stand adapters, B 5 D windscreens and in most cases, CMC 6 analog microphone amplifiers (the ”Digital” set contains CMD 2* digital microphone amplifiers instead).
The part of each stand adapter that holds the microphone is made of soft plastic, while the base is metal. The foam windscreens have an inner construction which makes them considerably more effective than typical windscreens of their size, while their surface treatment lends them a ”high-class”
appearance.
For those who dare to use their ears rather than just their eyes when choosing a vocal microphone, a Colette microphone using the MK 4 capsule can be a remarkable instrument.
The part of each stand adapter that holds the microphone is made of soft plastic, while the base is metal. The foam windscreens have an inner construction which makes them considerably more effective than typical windscreens of their size, while their surface treatment lends them a ”high-class”
appearance.
Microphone capsule MK 4
- classic cardioid
- suitable for the widest range of applications, either as a spot microphone or for stereo recording with coincident, ORTF or M/S microphone arrangements
- with consistent directionality throughout its frequency range
- often preferred for singing or speaking voices and most instruments
For those who dare to use their ears rather than just their eyes when choosing a vocal microphone, a Colette microphone using the MK 4 capsule can be a remarkable instrument.
| MK 4 | |
|---|---|
| Frequency range | 40 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity | 13 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 15 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 24 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 79 dB-A |
| Maximum sound pressure level at 0.5% THD | 132 dB-SPL |
| Length | 22 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Weight | 17 g |
| Surface finish | matte gray (g) or nickel (ni) |






