Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Microphone Sets Supercardioid
| Price ex. VAT |
2 496 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
3 020 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
SCHOEPS now offers pairs of our best-selling ”Colette”-series microphones in sets. Each wooden case contains two complete microphones with selected, matched capsules, SG 20 stand adapters, B 5 D windscreens and in most cases, CMC 6 analog microphone amplifiers (the ”Digital” set contains CMD 2* digital microphone amplifiers instead).
The part of each stand adapter that holds the microphone is made of soft plastic, while the base is metal. The foam windscreens have an inner construction which makes them considerably more effective than typical windscreens of their size, while their surface treatment lends them a ”high-class”
appearance.
The part of each stand adapter that holds the microphone is made of soft plastic, while the base is metal. The foam windscreens have an inner construction which makes them considerably more effective than typical windscreens of their size, while their surface treatment lends them a ”high-class”
appearance.
- stereo set with matched capsules
- supercardioid with highly consistent directionality throughout its frequency range
- for music and speech
- high directivity, comparable to that of a short “shotgun“ microphone up through midrange frequencies
- often preferred for use in film sound recording and as a spot microphone in orchestras
| MK 41 | |
|---|---|
| Frequency range | 40 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity | 14 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 15 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 24 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 79 dB-A |
| Maximum sound pressure level at 0.5% THD | 132 dB-SPL |
| Length | 22 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Weight | 17 g |
| Surface finish | matte gray (g) or nickel (ni) |






