Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Microphone capsule MK 21
| Price ex. VAT |
627 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
759 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
- wide cardioid
- especially consistent directionality throughout its frequency range
- pleasant sonic impression, often described as “warm”
- often preferred for use as a spot microphone, or as the main pair for overall stereo pickup
The polar diagram shows the directivity of the MK 21 to be only slightly dependent on frequency. This contrasts with omnidirectional capsules, whose directivity increases with rising frequency, and with cardioids (at least smaller ones), which tend to accentuate high frequencies that arrive at oblique angles.
* Also available with a nickel surface finish, at the same price. When ordering, please indicate “ni”
instead of “g”. If no surface finish is indicated, delivery will be made in Nextel (g).
| MK 21 | |
|---|---|
| Frequency range | 30 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity | 13 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 14 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 24 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 80 dB-A |
| Maximum sound pressure level at 0.5% THD | 132 dB-SPL |
| Length | 22 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Weight | 17 g |
| Surface finish | matte gray (g) or nickel (ni) |






