Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Microphone capsule MK 21Hg
| Price ex. VAT |
627 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
759 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
- wide cardioid pattern
- especially consistent directionality throughout its frequency range
- high-frequency elevation for brilliance of sound
- often preferred for use when recording vocals, acoustic guitar or percussion
As with our MK 21, the frequency response of this model is exceptionally consistent for all directions of sound incidence.
* Also available with a nickel surface finish, at the same price. When ordering, please indicate “ni”
instead of “g”. If no surface finish is indicated, delivery will be made in Nextel (g).
| MK 21 H | |
|---|---|
| Frequency range | 30 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity | 10 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 16 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 26 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 78 dB-A |
| Maximum sound pressure level at 0.5% THD | 134 dB-SP |
| Length | 22 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Weight | 17 g |
| Surface finish | matte gray (g) or nickel (ni) |






