Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Microphone capsule MK 40g
| Price ex. VAT |
627 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
759 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
- cardioid pattern
- for pickup of speech or music at close range (under 50 cm)
- considerable attenuation of low frequencies
- emphasis of high frequencies
- for severe acoustic conditions
* Also available with a nickel surface finish, at the same price. When ordering, please indicate “ni”
instead of “g”. If no surface finish is indicated, delivery will be made in Nextel (g).
| MK 40 | |
|---|---|
| Frequency range | 80 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity | 18 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 12 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 22 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 82 dB-A |
| Maximum sound pressure level at 0.5% THD | 129 dB-SPL |
| Length | 20 mm |
| Diameter | 22 mm |
| Weight | 17 g |






