Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Microphone capsule MK 41Sg
| Price ex. VAT |
627 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
759 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
- supercardioid
- for pickup of speech or music at close range (under 50 cm)
- directional pattern highly uniform throughout the frequency range
- considerable attenuation of low frequencies
- speach capsule with excellent suppression of ambient noise
The rolloff of its low-frequency response is offset by proximity effect at close working distances
* Also available with a nickel surface finish, at the same price. When ordering, please indicate “ni”
instead of “g”. If no surface finish is indicated, delivery will be made in Nextel (g).
| MK 41S | |
|---|---|
| Frequency range | 80 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity | 13 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 14 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 24 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 80 dB-A |
| Maximum SPL | 132 dB-SPL |
| Length | 22 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Weight | 17 g |
| Surface finish | matte gray (g) or nickel (ni) |






