Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Microphone capsule for close pickup MK 4Ag
| Price ex. VAT |
627 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
759 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
- cardioid pattern
- for pickup of speech or music at close range (under 10 cm), otherwise the sound may become “thin“
- reduced sensitivity
- considerable attenuation of low frequencies
* Also available with a nickel surface finish, at the same price. When ordering, please indicate “ni”
instead of “g”. If no surface finish is indicated, delivery will be made in Nextel (g).
| MK 4A | |
|---|---|
| Frequency range | close pickup |
| Sensitivity | 3 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 19 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 31 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 75 dB-A |
| Maximum sound pressure level at 0.5% THD | 144 dB-SPL |
| Length | 22 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Weight | 17 g |
| Surface finish | matte gray (g) or nickel (ni) |






