Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
- cardioid pattern
- for pickup of speech or music at close range (under 50cm)
- considerable attenuation of low frequencies
It is used primarily in voiceover and sound reinforcement applications, and wherever good speech audibility in a noisy environment is a prime requirement. It is suited for the recording of music in exceptional cases only. When it is used at a distance of ca. 10 cm flat frequency response can be obtained.
* Also available with a nickel surface finish, at the same price. When ordering, please indicate “ni”
instead of “g”. If no surface finish is indicated, delivery will be made in Nextel (g).
| MK 4S | |
|---|---|
| Frequency range | 80 Hz - 20 kHz |
| Sensitivity | 12 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 15 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 25 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 79 dB-A |
| Maximum sound pressure level at 0.5% THD | 132 dB-SPL |
| Length | 22 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Weight | 17 g |
| Surface finish | matte gray (g) or nickel (ni) |






