Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Microphone capsule for close pickup MK 4VXSg
| Price ex. VAT |
630 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
762 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
- cardioid for lateral pickup
- for pick up of speech or music at close range (under 10 cm)
- considerable attenuation of low frequencies
- emphasis of high frequencies
Also available with a nickel surface finish, at the same price. When ordering, please indicate “ni”
instead of “g”. If no surface finish is indicated, delivery will be made in Nextel (g).
1
| MK 4VXS | |
|---|---|
| Frequency range | close pickup |
| Sensitivity | 10 mV/Pa |
| Equivalent noise level (A-weighted) | 14 dB-A |
| Equivalent noise level (CCIR) | 25 dB |
| Signal-to-noise ratio (A-weighted) | 80 dB-A |
| Maximum sound pressure level at 0.5% THD | 134 dB-SPL |
| Length | 34 mm |
| Diameter | 20 mm |
| Weight | 18 g |
| Surface finish | matte gray (g) or nickel (ni) |






