Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
The MD 421 II is one of the best known microphones in the world. Its excellent sound qualities enable it to cope with the most diverse recording conditions and broadcasting applications. The five position bass control enhances its 'all-round' qualities. Colour: black, sound inlet basket: refined steel, black.
Features
Rugged professional microphone
Five position bass roll-off switch
Effective feedback rejection
Clear sound reproduction
Easy handling due to pronounced directivity
| Dimensions | 215 x 46 x 49 mm |
|---|---|
| Connector | XLR-3 |
| Frequency response (microphone) | 30 - 17000 Hz |
| Transducer principle (Microphone) | dynamic |
| Weight | 385 g |
| Pick-up pattern | cardioid |
| Sensitivity in free field, no load (1kHz) | 2 mV/Pa +- 3 dB |
| Nominal impedance | 200 Ω |
| Min. terminating impedance | 200 Ω |
What's in the box?
- 1 MD 421 II
- 1 microphone clamp for 3/8" thread






