Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Telefunken TF-29 Copperhead
| Price ex. VAT |
1 255 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
1 519 EUR |
The TF-29 offers a warm, well-rounded low end accented by a delicate and intimate 'air' in the high end. The clarity and detail are unsurpassed by any other microphones near its surprisingly low price range.
Sonically, the TF-29" is a remarkably hi-fidelity microphone with a "present" but not "harsh" character, with clarity and detail, but entirely devoid of the upper mid-range bite usually found in microphones in this price range.
The microphone provides a warm, clear low end complemented by a smooth high end, with a delicate and intimate "air" to it, typically found only in microphones many times the price. Because it is not a "re-creation" (or even a variation on a theme) the end result is a detailed yet unique tone, with character and its own rich sonic texture.
The TF-29 delivers top shelf TELEFUNKEN Elektroakustik quality at a price nearly any dedicated engineer, musician, or enthusiast can afford.
| Type | Condenser Pressure Gradient |
| Capsule | Single Sided Gold Sputtered Membrane |
| Frequency Range | 20Hz / 20kHz |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Sensitivity | 14MV/Pa = -37dB (0dB = 1v/Pa) -10bD |
| Impedance | 200 ohms stock |
| SPL | 138 dB |
| Non Linear Distortion | Less than or equal to 0.5% at 100 dyne / cm sq |
| Equivalent Noise | 16 dB (a-weighted) |
| Tube Type | TELEFUNKEN new old stock EF-95 |
| Power | Dedicated Power Supply |
| Weight | 24.7 oz (690g) |
| Size | 8" (203.2) Length x 1 3/4" (44.45mm) Diameter |
| Extras | Modern Power Supply, Shock Mount, Wooden Box, 7-pin Microphone Cable |






