Do you have a question ?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
Klein&Hummel O 300
| Price ex. VAT |
1 547 EUR |
|---|---|
| Price incl. 21% VAT |
1 872 EUR |
| Dostupnost | skladem u dodavatele |
Our aim with the O 300 was to strive for nothing less than perfection in developing the best compact active reference monitor possible, with accurate, uncolored sound, superb transient response, and ideally shaped waveguides.
The O 300 is a monitor which draws upon all of our years of experience in monitor design, which has been fine-tuned through extensive computer simulations and countless listening tests. It is indeed unique in its class, for it does in fact deliver superlative sound absent of colorations, precise bass response, picture-perfect dispersion patterns, and a stunningly real soundstage with remarkable image focus and depth.
The advantages of the three-way system
To authentically re-create the sound captured in a recording-particularly a recording of the human voice-an active three-way system was chosen. In comparison with two-way monitors, the 300 offers clear advantages that have been discussed in detail earlier in this catalog. The sophisticated three-way design employed in the O 300 makes this loudspeaker system extremely precise and revealing of detail, and it enables the mixing engineer to make critical judgments with supreme confidence.
Exact localization and extraordinary sense of space
By utilising a dense, new, extremely low-resonance material called LRIM, we were able to mold the waveguides required for optimal dispersion directly into the baffle. The elliptical shape of the high-frequency horn makes the dispersion angle in the vertical plane more narrow thus reducing the amount of early reflections off the console surface which would otherwise interfere with the direct sound from the speakers (comb-filter effects), thereby improving spatial definition. At the same time, the effective horizontal listening area is made wider, giving the recording engineer greater freedom of movement in front of the console. The use of LRIM has also made it possible to align the acoustic centers of the two drivers exactly on one plane, parallel to the baffle, thereby preventing time and phase coherency problems at the crossover frequencies. This allows the individual drivers to work together perfectly to produce a precisely detailed soundstage.
The O 300 is a monitor which draws upon all of our years of experience in monitor design, which has been fine-tuned through extensive computer simulations and countless listening tests. It is indeed unique in its class, for it does in fact deliver superlative sound absent of colorations, precise bass response, picture-perfect dispersion patterns, and a stunningly real soundstage with remarkable image focus and depth.
The advantages of the three-way system
To authentically re-create the sound captured in a recording-particularly a recording of the human voice-an active three-way system was chosen. In comparison with two-way monitors, the 300 offers clear advantages that have been discussed in detail earlier in this catalog. The sophisticated three-way design employed in the O 300 makes this loudspeaker system extremely precise and revealing of detail, and it enables the mixing engineer to make critical judgments with supreme confidence.
Exact localization and extraordinary sense of space
By utilising a dense, new, extremely low-resonance material called LRIM, we were able to mold the waveguides required for optimal dispersion directly into the baffle. The elliptical shape of the high-frequency horn makes the dispersion angle in the vertical plane more narrow thus reducing the amount of early reflections off the console surface which would otherwise interfere with the direct sound from the speakers (comb-filter effects), thereby improving spatial definition. At the same time, the effective horizontal listening area is made wider, giving the recording engineer greater freedom of movement in front of the console. The use of LRIM has also made it possible to align the acoustic centers of the two drivers exactly on one plane, parallel to the baffle, thereby preventing time and phase coherency problems at the crossover frequencies. This allows the individual drivers to work together perfectly to produce a precisely detailed soundstage.
| Acoustical | |
−3 dB free field frequency response | 35 Hz - 24 kHz, ± 3 dB |
Pass band free field frequency response | 40 Hz - 20 kHz, ± 2 dB |
| Self generated noise level at 10 cm | < 20 dB(A) |
| THD < 0,5% at 1 m distance from | 100 Hz @ 95 dB SPL |
| Max. SPL in full space / calc. in half space at 3% THD at 1m | 106.8 / 112.8 dB SPL (averaged between 100 Hz and 6 kHz) |
| Bass capability: Max. SPL in half space at 3% THD at 1m | 100.6 dB SPL (averaged between 50 Hz and 100 Hz) |
| Max. short term SPL with IEC-weighted noise (IEC 286-5) at 1 m, in typical listening conditions | 106 dB(C) SPL |
| Max. short term SPL with music material at 2.3 m, in typical listening conditions (pair) | 93 dB(C) SPL (full range) 103 dB(C) SPL (with subwoofer) |
| Max. long term SPL with pink noise at 2.3 m, in typical listening conditions (single/pair) | 90 / 94 dB(C) SPL (full range) 97 / 102 dB(C) SPL (with subwoofer) |
| Electrical | |
| Woofer amplifier, cont. output power | 150 W |
| Woofer amplifier, peak output power | 250 W |
| Midrange amplifier, cont. output power | 65 W |
| Midrange amplifier, peak output power | 75 W |
| Tweeter amplifier, cont. output power | 65 W |
| Tweeter amplifier, peak output power | 110 W |
| Controller design | Analog, acive |
| Crossover - Frequency | 650 Hz / 3.3 kHz |
| Crossover - Slope | 24 dB/oct |
| Equalization - Bass | 0; -3; -6; -9 dB |
| Equalization - Mid | +2; 0; -2; -4 dB |
| Equalization - High | +2; +1; 0; -1 dB |
| Protection circuitry | Limiter: low, mid, high |
| Infrasonic filter: frequency/slope | 30 Hz; 6 dB/oct |
| Input, analog | |
| Impedance, bal. floating | XLR, 14 kΩ, optional |
| Input sensitivity | +6 dBu |
| Max. input level | +20 dBu (7.8 Vrms) |
| Gain Control | 0 ... - 28 dB |
| CMRR | > 60 dB @ 15 kHz |
| Displays, indicators - power on | Logo "red" |
| Displays, indicators - limit / clip | Logo "blinking" |
| Mains | 230 V; 120 V; 100 V AC |
| Power consumption - idle | 18 W |
| Power consumption - full output AC; DC | 240 W |
| Mechanical | |
| Cabinet surface | Painted |
| Color standard | Anthracite ( RAL 7021), silver ( RAL 9006) |
| Baffle cover | Optional removable metal grille |
| Drivers | Magnetically shielded |
| Woofer | 210 mm (8") |
| Midrange | 76 mm (3") |
| Tweeter | 25 mm (1") |
| Mounting points | 2 x M8 on sides, rear panel bracket |
| Product dimensions (height x width x depth), mm (inches) | 253 x 383 x 290 mm (10" x 15 1/8" x 11 3/8") |
| Net volume, internal / external | 18.3 liters / 28.1 liters |
| Product weight | 14 kg (30 lbs 14 oz) |
| Packed dimensions (height x width x depth), mm (inches) | 530 x 390 x 465 mm (20 7/8" x 15 3/8" x 11 1/4") |
| Packed weight and cube | 16.8 kg (37 lbs 1 oz), 0.096 m³ |
| Accessories | On a floor stand |






