_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
|
info@velvetsound.net |
|
+420 603 481 984 |
The TELEFUNKEN ELA M 251 amplifier circuit was originally built to satisfy the standardized requirements of the German and Austrian national broadcast systems after World War II. Utilizing a TELEFUNKEN AC701 vacuum tube, a CK12 capsule provided by AKG Acoustics GmbH, and a Haufe made T14:1 ratio output transformer, the ELA M 251 has achieved legendary stature in the modern recording industry.
Developed specifically for microphone applications, the AC701 is a sub-miniature triode vacuum tube that produces a very rich and opulent tone. Built from a glass enclosure, its characteristics include a very low self-noise floor, a low degree of microphonics, and a propensity for an exceptionally long life (so long as the voltages provided by the power supply were correct and stable) which meant far less maintenance and consistent results.
Today, prime examples of vintage ELA M 250 / 251 [both "E" and "non E"] microphones have become rare and highly sought after jewels, commanding tens of thousands of dollars on the vintage market. TELEFUNKEN Elektroakustik's historic recreations of the ELA M 251 exemplify the best qualities of the finest specimens of these legendary beasts, and while more expensive than most modern microphones, they are true to the heritage of their 50+ year old brethren.
The new TELEFUNKEN ELA M 251 includes an edge terminated, dual backplate CK12 capsule capable of cardioid, omnidirectional, and biirectional polar patterns and a European made Haufe 14:1 ratio output transformer (the same design found in the AKG Acoustics GmbH C-12). Each reissue is 100% true in every detail to the original [the parts are interchangeable with the 50+ year old originals], and will deliver the same sonically opulent response that made the ELA M 251 one of the world's most sought after recording tools.
Each ELA M 251 microphone system comes complete with M950 power supply, M850 25' quad-shielded Accusound ACX-7 tube microphone cable, M750 elastic shock mount, FC50 locking flight case and WB50 wooden microphone box.
| Type | Condenser Pressure Gradient |
| Capsule | CK12 - 25 mm Edge Terminated Diaphragm |
| Tube Type | TELEFUNKEN AC701k (NOS) |
| Transformer | Haufe T14/1 |
| Polar Pattern | Cardioid, Omnidirectional and Bidirectional |
| Frequency Range | 20Hz - 20kHz, ± 3 dB |
| Sensitivity | 11.5 mV/Pa, ± 1 dB |
| THD at 1kHz at 1Pa (Amplifier) | <0.15% |
| Output Impedance | 200 Ω |
| Maximum SPL (for 1% THD) | 132 dB |
| S/N Ratio | 87dBA |
| Self Noise (Amplifier) | 7dBA |
| Dimensions / Size | 216 mm L x 50 mm Dia |
| Weight | 596 g |
| Current Draw from Mains | 80 mA |
| Power Supply | M 950 PSU - 7 Pin Female XLR Input, 3 Pin Male XLR Output |
| Cable | M 850 - 25 ft Accusound TX-7 Cable, Vintage Compatible 6 Pin Female Stand Mount, 7 Pin Male XLR |
| Shockmount | M 750 - Clasping Elastic Mount |
| Wooden Box | WB50 |
| Flight Case | FC50 - Vintage Style Locking Combination Flight Case, FC50S for Stereo Set |
Compare this mic with other TELEFUNKEN Elektroakustik mics.






